Jdi na obsah Jdi na menu
 


Setkání pod Hostýnkem

30. 10. 2019

Ve dnech 22. až 26. září se již tradičně uskutečnila společná rekondice, kterou zorganizovala Roska Kroměříž ve spolupráci s MSA Uherské Hradiště pobočka Kunovice.

Pobytu se tentokrát zúčastnilo rekordně hojný počet pacientů. I když bylo mezi námi i hodně vozíčkářů, nic nebránilo v tom, abychom si užili nádherného počasí a bohatého programu, který jsme doplnili ještě ukázkami cvičení a nácvikem chůze.

Někteří se naší rekondice zúčastnili poprvé a tak vznikly nová přátelství a pouta. V každém případě mají tyto rekondiční pobyty obrovský smysl a význam pro lidičky, kteří bojují s jakoukoliv nemocí, nejen s RS. Kromě vylepšení své fyzické kondice se totiž vylepší ta psychická, která je pro naše dobré fungování v životě klíčová a zcela zásadní.

Kromě ereskářů se mezi námi stále častěji objevují lidé, kteří mají onemocnění pohybového aparátu a přibývají stále mladší ročníky. Pro ně je velmi důležité vidět, že mohou i s nemocí či pohybovým omezením žít plnohodnotným životem. K tomuto účelu byla do programu zařazena přednáška o projektu, který rozběhla firma TEVA a to je „Peer to Peer“. Je to vlastně psychoterapeutický projekt a má pomoci právě nově diagnostikovaným nebo zcela osamoceným lidem, kteří obdrží od lékařů závažnou diagnozu. O tom, jak to funguje jsme si povídali s účastnicemi projektu Helenou Šulcovou a Alenou Filovou Zedníčkovou. 

Další zajímavou přednášku pro nás připravili manželé Cetlovi a nabídli nám techniky pro zlepšení motorických a kognitivních funkcí, které mají ereskáři, někteří více, jiní méně, narušeny. Byla to ergoterapie, kdy jsme si techniky mohli vyzkoušet i v praxi a na závěr jsme měli i možnost si ergoterapeuticé pomůcky i zakoupit.

Rekondice se účastnili dva cvičitelé Jaroslav Vojnar a Alena Filová Zedníčková, kteří se snažili o maximální využití každé volné chvilky ke cvičení, které je důležitou součástí léčby.

Kromě přednášek jsme měli také odlehčení, kdy nám p. Majkusová představila zdravotní kosmetiku a doplňky stravy firmy ESSENS. Kromě přípravků prospěšných zdraví jsme si mohli koupit i voňavou kosmetiku pro radost.

Tato akce byla naší poslední v tomto roce a všichni se moc těší na další.

Alena Filová Zedníčková

MSA Uherské Hradiště - Kunovice